Umowy o kredyty we frankach zawierają klauzule abuzywne – postanowienia zabronione przez prawo. Takie punkty nie powinny wiązać kredytobiorcy lub powinny powodować nieważność całej zawartej umowy. Aby poradzić sobie z kredytem we frankach szwajcarskich, należy pozwać bank o zwrot nadpłaconych rat kapitałowo-odsetkowych, zmniejszenie salda zadłużenia lub unieważnienia całej umowy. Jak to zrobić?
Wygrana sprawa z bankiem. Czy to możliwe przy kredycie frankowym?
Dobre przygotowanie i poprowadzenie sprawy jest kluczem do wygranej. Przygotowanie powinno obejmować analizę umowy kredytowej pod kątem jej legalności w związku z ewentualnym zastosowaniem niedozwolonych zapisów prawnych, zabezpieczenie roszczeń kredytobiorcy poprzez przerwanie biegu przedawnienia, oszacowanie wartości nadpłaconych rat, oraz sprecyzowanie roszczeń. Odpowiednio przeprowadzona sprawa z bankiem ma duże szanse powodzenia. Idealnie dobrany pełnomocnik na etapie przedsądowym i sądowym także stanowi element kluczowy.
Czy warto iść do sądu z kredytem we frankach?
„Koszty społeczne są ogromne – tysiące załamań nerwowych i chorób, tysiące rozbitych rodzin, emigracja, tysiące zniszczonych firm, zabijane nadzieje, lawinowo wzrastająca liczba samobójstw, to już 8000 rocznie” – tak Maciej Pawlicki opisał skutki kryzysu, jaki wywołały niesprawiedliwe instrumenty finansowe. Ze względu na wysoki odsetek wygranych spraw, warto zawalczyć przed sądem. Chodzi nie tylko o pieniądze, ale również własność, sprawiedliwość i dobrobyt kredytobiorcy. Przy pomocy profesjonalistów, który poprowadzą sprawę o kredyt we frankach szansa na powodzenie jest wysoka.
Kiedy przedawniają się roszczenia przy kredycie we frankach?
Jak już zostało wyjaśnione, z kredytu we frankach można się wyplątać. Pozostaje jednak jedna ważna kwestia. Banki komercyjne należą do sektora prywatnego, a udzielając pożyczek, zawierają umowy ze swoimi klientami. W związku z tym regulowane są przez Kodeks cywilny i inne ustawy. To znaczy, że klientom przysługują roszczenia – na przykład o zwrot nadpłaty – które zgodnie z Kodeksem cywilnym ulegają przedawnieniu. Od 2018 każda zapłacona rata przedawnia się po 6 latach.
Co z tymi, którzy spłacili kredyt we frankach?
Większość spraw o kredyty we frankach dotyczy tych pożyczek, które dalej są spłacane. Co jednak, jeżeli kredyt został już spłacony? Czy możliwe jest odzyskanie pieniędzy? Osoby, które spłaciły już swój kredyt zaciągnięty w walucie obcej jak najbardziej mogą wystąpić przeciwko bankowi o unieważnienie umowy kredytowej. Mogą one żądać zwrotu nadpłaty. Część rat jest przedawniona, ale te, które zostały spłacone w ciągu sześciu lat przed wniesieniem pozwu, mogą być przedmiotem takiego roszczenia. W naszej firmie Podkarpackie Centrum Odszkodowań Versus s.c. obsługujemy klientów zarówno będących w trakcie spłaty, jak i tych, którzy kredyt już spłacili.
Podkarpackie Centrum Odszkodowań VERSUS s.c. obsługuje wielu Klientów frankowych. Frankowicze, przekazując nam dokumenty do analizy dokładnie wiedzą, czego mogą spodziewać się w efekcie zakończenia swojej sprawy.