Wypadki mogą zdarzyć się w każdym miejscu. Najczęściej są to wydarzenia z udziałem aut, a niekiedy też przechodniów. Wypadki zdarzają się też w pracy. Osoby poszkodowane w takich sytuacjach mogą wnioskować o przyznanie odszkodowania. Wymaga to jednak zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Jak uzyskać należne świadczenie po wypadku i kto może w tym pomóc?
Odszkodowanie po wypadku samochodowym
Po drobnych kolizjach samochodowych zwykle spisuje się oświadczenie, w którym wskazuje się przebieg zdarzenia oraz poszkodowanego i sprawcę. W sytuacji, gdy obie strony nie mogą dojść do porozumienia, kwestię tę rozstrzyga policja. W przypadku wypadków, w wyniku których doszło do uszkodzenia zdrowia, formalności są bardziej skomplikowane.
Osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym powinna zgromadzić dokumenty poświadczające winę sprawcy – oświadczenie lub notatkę policyjną. Takie pisma należy następnie dostarczyć ubezpieczycielowi osoby, która spowodowała wypadek. Jeśli doszło do uszczerbku na zdrowiu, niezbędna jest też dokumentacja medyczna. Poszkodowany ma bowiem prawo ubiegać się o pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji, leków, specjalistycznej diety, dojazdów do placówek medycznych, a także strat w wynagrodzeniu ze względu na niezdolność do pracy.
Odszkodowania po wypadku w pracy
Do wypadku może dojść też poza drogą – najczęściej w pracy. Takie zdarzenia niekiedy wynikają z zaniedbania pracodawcy i zbyt swobodnego podejścia do przepisów BHP. Osoba poszkodowana z winy przedsiębiorcy może wnioskować o przyznanie odszkodowania, a także pokrycie ewentualnych kosztów leczenia. Mowa tu nie tylko o pomocy chirurgicznej czy ortopedycznej, lecz także psychiatrycznej, zwłaszcza gdy pacjent cierpi na traumę pourazową.
Uzyskanie odszkodowania od pracodawcy bywa trudne. Z tego powodu warto poprosić o pomoc specjalistów – np. nas. Potrafimy ocenić, jakie są szanse na przyznanie odszkodowania oraz jak wysokie powinno ono być. Pomożemy też przygotować dokumenty, które potwierdzą winę pracodawcy lub innego kierowcy.