Jeszcze kilkanaście lat temu kredyty we frankach szwajcarskich cieszyły się dużą popularnością. W pewnym momencie wyszło jednak na jaw, że były one sprzedawane na nieuczciwych warunkach, co doprowadziło do dużych strat w portfelach frankowiczów. Czy osoby, które zaciągnęły kredyty w tej walucie, mogą podpisać ugodę z bankiem?
Na czym polega ugoda frankowa?
W ostatnich latach coraz więcej osób, które wzięły kredyt we frankach szwajcarskich, pozywa banki o nielegalne zapisy w umowach. Większość tych postępowań jest rozstrzygana na korzyść frankowiczów. W takiej sytuacji wiele banków zaczęło oferować ugody frankowe, które pozwalają na uniknięcie konieczności prowadzenia procesu i kosztów z nim związanych. Propozycje różnią się w zależności od instytucji finansowej.
Ugody frankowe dotyczą osób, które wciąż spłacają swoje zobowiązania. Najczęściej polegają one na przewalutowaniu kredytu lub kwoty pozostałej do spłaty na złotówki. W niektórych instytucjach finansowych istnieje również opcja umorzenia części zadłużenia. Ugody są zwykle dostosowywane indywidualnie do sytuacji danego kredytobiorcy.
Czy zawsze jest możliwość zawarcia ugody frankowej z bankiem?
Nie wszystkie banki oferują ugody frankowe. Na takie rozwiązanie zdecydowały się jednak największe instytucje finansowe w Polsce. Opcja ta nie jest dostępna także dla klientów, którzy spłacili już zobowiązanie we frankach szwajcarskich lub skorzystali z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
Jeśli w Twoim przypadku nie istnieje możliwość podpisania ugody frankowej z bankiem, możesz skorzystać z usługi pomocy frankowiczom. Ma ona na calu znaleźć rozwiązanie, które pozwoli zmienić warunki aktualnie spłacanego zobowiązania lub odzyskać część nadpłaconych rat. Oferujemy również reprezentację w procesach dotyczących kredytów w CHF.