Uszkodzenie samochodu to sytuacja, z którą może zmierzyć się każdy kierowca. W takim przypadku, oprócz stresu i nieprzewidzianych kosztów, często pojawia się pytanie, jak wyliczyć wysokość odszkodowania, przysługującego poszkodowanemu. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat oraz przedstawić najważniejsze aspekty dotyczące odszkodowań za uszkodzenie pojazdu.
Rozważane czynniki przy ustalaniu wysokości odszkodowania
Wysokość odszkodowania za uszkodzenie samochodu zależy od wielu czynników, które są brane pod uwagę przez ubezpieczyciela lub sąd. Należą do nich m.in. wartość rynkowa pojazdu przed wypadkiem, stopień uszkodzenia, a także koszty naprawy czy ewentualne straty związane z niemożnością korzystania z samochodu. Pomagamy m.in. w przypadku ubiegania się o odszkodowanie Uniqa w Krośnie.
Wartość rynkowa pojazdu przed wypadkiem
Pierwszym krokiem w wyliczeniu wysokości odszkodowania jest ustalenie wartości rynkowej pojazdu przed jego uszkodzeniem. Można to zrobić na podstawie cen samochodów o podobnym przebiegu, roczniku i wyposażeniu, które są dostępne na rynku wtórnym. Warto również skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego.
Stopień uszkodzenia samochodu
Kolejnym czynnikiem wpływającym na wysokość odszkodowania jest stopień uszkodzenia pojazdu. Jeśli samochód uległ całkowitemu zniszczeniu lub koszty naprawy przekraczają wartość rynkową przed wypadkiem, poszkodowany może otrzymać odszkodowanie w wysokości tej wartości. W przypadku częściowego uszkodzenia pojazdu odszkodowanie będzie wynosić równowartość kosztów naprawy do stanu sprzed wypadku.
Koszty naprawy samochodu
Wysokość odszkodowania za uszkodzenie samochodu zależy również od kosztów naprawy. Aby je ustalić, należy zgłosić się do warsztatu samochodowego, który sporządzi kosztorys naprawy. Warto pamiętać, że ubezpieczyciel może żądać przedstawienia kilku kosztorysów z różnych warsztatów.