W trakcie leczenia zdarza się, że dojdzie do błędów ze strony lekarza. Niektóre z nich sprawiają, że pacjent umiera lub traci zdrowie na resztę życia. W takich przypadkach istnieje opcja ubiegania się o odszkodowanie za błędy medyczne. W jakich sytuacjach istnieje realna szansa na wypłacenie zadośćuczynienia dla poszkodowanego w wyniku zaniedbań lekarza?
Kto może ubiegać się o odszkodowanie za błędy medyczne?
O odszkodowanie za błędy medyczne mogą ubiegać się osoby, które zostały poszkodowane w wyniku działań personelu medycznego, a także ich rodziny, jeśli doszło do śmierci pacjenta. Taka opcja występuje jedynie w sytuacji, gdy zaniedbania lekarzy zostaną udowodnione. Często zdobycie zadośćuczynienia wiąże się z koniecznością złożenia pozwu. Sąd rozstrzyga, czy w danym przypadku rzeczywiście doszło do błędów medycznych.
Sprawy o przyznanie odszkodowania za błędy medyczne potrafią trwać latami. Z tego powodu wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy prawników. Specjaliści od odszkodowań analizują aktualne przepisy i dopełniają niezbędne formalności w imieniu poszkodowanego. Osoba, która ubiega się o przyznanie polisy, musi m.in. złożyć wniosek w sądzie lub Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.
Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za błędy medyczne?
Odszkodowanie za błędy medyczne można przyznać jedynie w sytuacji, gdy zaniedbanie zostanie odpowiednio udowodnione. W wyniku działań personelu medycznego musi dojść do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci pacjenta. Często to sąd decyduje, czy w danym przypadku lekarze niewłaściwie wykonali swoją pracę.
Na zgłoszenie roszczeń o przyznanie odszkodowania pacjent ma 3 lata od momentu, w którym pojawiły się pierwsze skutki błędu medycznego. Zdarza się, że dolegliwości występują nawet po kilkunastu latach. Po zauważeniu takich objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i gromadzić dokumentację, która potwierdzi skutki poprzednio wykonanych zabiegów. Takie dowody będą korzystne przy występowaniu o przyznanie odszkodowanie.